.: خانه مسافر از صدور اجازه بازاریابی برای خانه مسافرهای در محدوده ی هتل ها و اماکن رسمی گردشگری معذور است :.

درباره ما

در تاریخ 04 /06/ 1394 جلسه هیات محترم وزیران به پیشنهاد نامه شماره 21402/932 مورخ 24 /9/ 1393 سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اصلاحیه ، آیین‌نامه ایجاد، اصلاح، تکمیل درجه‌بندی و نرخ‌گذاری تاسیسات گردشگری داشته است که بموجب ماده 1آیین نامه ایجاد ، اصلاح، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تاسیسات گردشگری{خانه مسافر} بعنوان تاسیس گردشگری همچون هتل و مسافرخانه رسمیت یافته است.

مبتنی بر آیین نامه مذکور معاون محترم رئیس جمهور و رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری طی نامه شماره85304/943400 مورخ11 /12/ 1394 ( نامه آقای سلطانی فر به آقای رحمانی) دستورالعمل اجرایی ساماندهی و مدیریت خانه مسافر را به معاونت محترم میراث فرهنگی ، دستی وگردشگری و سپس به کل کشور ابلاغ فرمودند. براساس کمیته راهبری خانه مسافر به ریاست معاونت محترم میراث فرهنگی ، دستی وگردشگری بصورت منظم تشکیل جلسه داده و سیاستها و راهبردهای کلان خانه مسافر در کشور را در دستور کار قرارداده است .

اهم مصوبات مذکور و نیز سایر قواعد مرتبط با خانه مسافر

 1. تعرفه قیمت گذاری اقامت مسافر در خانه های مسافر بصورت آزاد و براساس نظرات صاحبخانه اخذ و در صورت تائید اداره کل استان رسمیت می یابد و لازم الاجرا می باشد.
 2. تعرفه تشکیل پرونده توسط مجریان منطقه ای برای صاحبخانه ها که در ابتدای تقاضای صاحبخانه برای تشکیل پرونده اخذ خواهد شد بصورت زیر است:
  • درجه 1 :2,000,000 ریال
  • درجه 2 : 1.500.000 ریال
  • درجه 3 : 1.000.000 ریال
 3. پروانه بهره برداری خانه مسافر صرفاً از طریق سامانه خانه مسافر (سامانه موجود) صادر خواهد شد و این سامانه در حکم اتوماسیون تشکیل پرونده، رسیدگی و نظارت و بازرسی و ایجاد نسخه چاپ شده همراه با هولوگرام و کد کامپیوتری (کد QR/BNB ) می باشد و نمونه پروانه بهره برداری
 4. در مقابل هر ساختمانی که واحد اقامتی خانه مسافر دارند یک تابلوی فلزی و یا شبرنگ ، برقی ، مطابق با ساختار نمونه خواهند داشت .
 5. مقصود از واحدهای اقامتی خانه مسافر مکان مستقلی است که مسافر در ان اقامت خواهد داشت و برای آن پروانه بهره برداری خانه مسافر مستقل واحد اقامتی صادر گردد.لذا ممکن است ، صاحبخانه ای دارای آپارتمان 5 واحدی باشد که متقاضی باشد4 واحد آن را بعونان واحد خانه مسافر معرفی نماید ، لذا :4 پروانه بهره برداری مستقل برای هرکدام از واحدهای خانه مسافر اخد کند، طبیعی است درب آپارتمان ورودی یک تاببلوی فلزس نصب شود.
 6. واحدهای کاشانه خانه مسافر ، خانه های مسافر، خانه های استیجاری، یا مکانهای اقامتی بدون مجوز تائید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نبوده و بدلیل فعالیت غیرقانونی در صورت مشاهده برخورد خواهدشد.
 7. مسافران خارجی (توریست) مطابق با دستورالعمل اجرایی ساماندهی و مدیریت خانه مسافر اجازه اقامت در واحدهای خانه مسافر را دارند.

خانه مسافر چیست ؟

به واحدهای اقامتی با کاربری مسکونی و مالکیت خصوصی اطلاق می شود که براساس ویژگی های اقلیمی هر استان از سازمان مجوز اقامت گردشگران داخلی و خارجی را اخذ می نماید که انواع آن عبارتند از:

 1. ویلا
  نوعی واحد اقامتی است که دارای حیاط خصوصی بوده و در یک طبقه و درمحیطی آرام و کاملا محصور، در مناطق ییلاقی ، کوهستانی، سواحل دریا و سایر مناطق تفریحی متناسب با اقلیم ودر نوع یک طبقه یا دوطبقه و دارای هال ، پذیرایی ، غذاخوری، آشپزخانه ، انیاری و سرویس بهداشتی و حمام می باشند.
 2. آپارتمان
  نوعی واحد اقامتی مستقل است که کلیه فضاها و امکانت استراحت و پذیرایی درآن پیش بینی شده است و شامل اتاق ،حمام،پذیرایی،غذاخوری،آشپزخانه و سرویس بهداشتی مناسب است.
 3. خانه
  نوعی واحد اقامتی است که در آن اتاق خواب،نشیمن،پذیرابی ،آشپزخانه و غذاخوری ،آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام قرار گرفته است.
 4. سوئیت
  نوعی واحد اقامتی است آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام و محل خواب در فضای مشخصی و در کنارهم واقع شده است.

ذینفعان خانه مسافر

 1. مدیریت سامانه
  سامانه خانه مسافر (دستورالعمل
 2. صاحبخانه
  مشتمل به مالک خانه و بهره بردار خانه مسافر که قصد دارد از طریق اجاره دادن واحد اقامتی خود به مسافران کسب درآمد نماید.
 3. مسافر
  فرد یا افراد ایرانی یا خارجی که قصد اقامت را در خانه مسافر دارند.
 4. سازمان میزاث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری
  ادارات کل استانی و بخش ستاد سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری که نظارت عالیه برعهده دارند.
 5. آژانس و همکاران
  آژانسهای که تمایل دارند مسافران خود را یه خانه مسافر انتقال بدهند.

همکاری با سامانه

 1. مجری منطقه ای
  اشخاصی حقیقی یا حقوقی هستند که با ثبت شرکت و با گرفتن مجوز ازمراجع قانونی در استان در مورد اسکان مسافران در منطقه جغرافیایی فعالیت میکنند.
 2. آژانس و بازاریابی
  در صورت علاقه و همکاری با مدیریت سامانه جهت توسعه کسب و کار و یا بازاریابی بعنوان آژانس ، وب سایت تبلیغاتی ، وب سایت رزرواسیون اقامتی، تورهای گردشگری ، تورهای ورودی ، سایر موارد ذیل پیشنهاد می گردد:
  • خانه مسافر
  • قوانین و مقررات
  • تعرفه برای بازاریابی هرشب اقامت در واحد خانه مسافر 10% می باشد، که بیش از اخذ مبلغ از مسافر درصد مذکور کسر و کل الباقیبراساس قرارداد فی مابین در اختیار سامانه قرار می گیرد.
  • زیرساخت الکترونیکی لازم جهت استعلام پر و خالی بودن خانه ها در زمان مشخص مجوز داشتن یا نداشتن خانه ها، تسهیم و پرداخت سهم صاحبخانه و ذینفعان ، رسیدگی به شکایات ، صدور واچر با آرم وب سایت صادر کننده یا آژانس مطابق استاندارد کشوری خانه مسافر فراهم می باشد( وب سایت و سایز امکانات).
  • سایر ایده های سرمایه گذاری و همکاری مورد اقبال خواهد بود.
  • در صورت تمایل درخواست خود را مکتوب همراه رزومه شرکت و، وب سایت برای شرکت ایمیل و شماره ارسال شود.
 3. صاحبخانه
  شخصی اطلاق می شود که در صورت علاقمندی با هدف کسب درآمد از طریق قانونی در وب سایت خانه مسافر ثبت نام کند و اخذ مجوز نماید .